خانه وبلاگ شبکه انواع کابل ها

انواع کابل ها

انواع کابل های شبکه ؟

کابل های شبکه به سه دسته تقسیم میشوند:

۱- کابل کواکسیال

۲- کابل های به هم تنیده

۳- کابل فیبرنوری

کابل کواکسیال:

این کابل از یک رسانای مرکزی تشکیل شده است. و بوسیله ی یک قاب پلاستیکی احاطه شده و سیم های افشان شده دور این قاب را گرفته اند و همه اینها توسط یک محافظ سخت که جنس آن معمولا از pv c است احاطه شده اند.

(البته امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی به ندرت از این کابل ها استفاده میشود. ولی شما به عنوان یک مهندس شبکه میبایست به خوبی از استاندرد ها و کابل های کواکسیال مطلع باشید.)

اتصال F اتصالی است که برای کابل های کواکسیال مورد استفاده قرار میگیرد. اتصال F  در کابل هایی با مقاومت ۵۰ اهم هم استفاده میشود.

۲- کابل های بهم تنیده:

این کابل ها از چند سیم که به صورت زوج هایی به هم پیچیده شدند تشکیل شده است و به خاطره روکش محافظ آن به STP (shielded Twisted pair) یا کابل های روکش دار هم معروف اند.

و نوع دیگری از این کابل ها، کابل هایی است که دارای روکش محافظتی نمی باشند که به آنها UTP  (UNSHIELDED TWISTED PAIR)میگویند.

از کابل های STP بیشتر در جاهایی استفاده میشود که برق فشاور قوی نباشد مثلا در محیط کارخانه ها و برعکس از UTP   در محیط هایی برق فشاور قوی نباشد استفاده میشود.

شاید  برای شما سوال پیش بیاید که چرا سیم های این نوع کابل ها به هم پیچیده شده اند. زمانی که امواج الکترومغناطیسی زمانی که امواج الکترومغناطیسی درون سیم مسی جریان پیدا کنند یک محیط مغناطیسی درون سیم ایجاد میشود. که باعث بروزتداخل درون کابل میشود که به آن Cross Talk  میگویند.

برای پیشگیری از این عمل سیم ها به صورت دو به دو به دور هم پیچیده میشوند که در مقابل این تداخل و سایر عوامل تداخل خارجی مقاوم باشند.

امروزه این کابل ها معمول ترین و پرکاربرد ترین کابل ها در شبکه هستند و به دلایل زیر مورد استفاده قرار میگیرند:

  1. نسبت به کابل های دیگر ارزان تر هستند.
  2. کارکردن با آنها بسیار ساده است.
  3. این کابل ها امکان انتقال اطلاعات تا چندین برابر ظرفیت کابل های قدیمی را میسر میسازد.

کابل های فیبر نوری:

فیبر نوری برای انتقال اطلاعات از نور استفاده میکند به همین دلیل در مقابل اختلالات الکترومغناطیسی و امواج رادیویی بسیار مقاوم است.

فیبر نوری از یک هسته مرکزی از جنس شیشه یا پلاستیک تشکیل شده است. استفاده از شیشیه فاصله موثر انتقال نور را افزایش میدهد. ولی در مقابل پلاستیک قیمت فیبر را کاهش میدهد. اما در اصل چه جنس هسته مرکزی از شیشه یا پلاستیک باشد در نوع عملرد تاثیری ندارد.

نکات مثبت و منفی فیبرنوری:

 نکات مثبت:

  1-بسیار مقاوم در برابر اختلالات الکتریکی و الکترومغناطیسی هستند.

  2-میتوانند داده ها را تا فاصله ۴۰ کیلومتری منتقل کنند.

نکات منفی:

 1-نصب و راه اندازی آن سخت است.                                                                                                                              

۲-خرید این کابل ها و راه اندازی این شبکه نیازمند سرمایه گذاری هنگفتی است.

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *