خانه وبلاگ شبکه تجهیزات مورد نیاز شبکه

تجهیزات مورد نیاز شبکه

برخی تجهیزات مورد نیاز در شبکه:

۱- کارت شبکه (Network NIC)  

۲- هاب (HUB)

۳- سوئیچ (SWITCH)

۴- پل ارتباطی (Bridge)

۵- مسیریاب (Router)   

۶-مودم (Modem)

۷- اکسس پوینت (Access Point)  

۸- پچ پنل(patch panel)

 کارت شبکه(Network NIC ):

    کارت شبکه یکی از مهم ترین عناصر سخت افزاری است که در زمان پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری، هر کامپیوتر موجود در شبکه چه سرویس دهند باشد و چه سرویس گیرنده باشد. نیازمند یک کارت شبکه میباشد. همچنین کارت شبکه وسیله ای است که ارتباط فیزیکی و الکترونیکی کامپیوتر با شبکه را میسر میسازد.

هرکارت شبکه دارای یک آدرس فیزیکی یا Mac میباشد. این آدرس فیزیکی متشکل از یک عدد ۶ بایتی میباشد که ۳ عدد اول آن نشان دهنده ی سازنده ی کارت شبکه و ۳ عدد دوم آن نشان دهنده ی سریال کارت شبکه میباشد.

کارت شبکه به دودسته تقسیم میشود یک دسته کارت شبکه های کابلی و دسته ی دیگر کارت شبکه وایرلس، که کارت شبکه وایرلس به دو دسته اکسترنال و اینترنال تقسیم میشوند.

 هاب(Hub):

در توپولوژی ستاره ای که همه ی سیستم ها بوسیله ی کابل های مجزا به نقطه ی مرکزی که همان هاب بود متصل میشدند. و هاب وظیفه اتصال اجزا به هم را برعهده داشت.

عملکرد هاب  بدین صورت است که هر داده ای که به آن میرسد آن داده را به تمامی سیستم ها میفرستد. تا به دست سیستم اصلی برسد. دراصل هاب قابلیتی برای شناسایی آدرس سیستم مورد نظر ندارد. و به همین دلیل از آن استفاده نمیشود.

 سوئیچ(SWITCH)

سوئیچ هم مانند هاب وظیفه اتصال اجزای شبکه را بر عهده دارد. ولی فرق اصلی آن با هاب این است که سوئیچ داده ها را مستقیم به سیستم گیرنده میفرستد. و از آدرس فیزیکی یا (MAC ADRESS)  داده را به سمت گیرنده میفرستد.

پل ارتباطی(bridge)

 پل یا (Bridge) یکی دیگر از تجهیزاتی است که در شبکه مورد استفاده قرار میگرد. پل وسیله ای  برای اتصال دو شبکه ی همسان است. و کار آن تقسیم کردن یک شبکه ی شلوغ به دوبخش و محدود کردن ترافیک هر بخش با همان قسمت است.

همچنین ازپل ها میتوان برای تولید مجدد و تقویت سیگنال و توسعه شبکه استفاده کرد.

مسیر یاب(Router)

مسیریاب یا (Router) دستگاهی است که چند شبکه ی ناهمسان را به هم وصل میکند و همچنین وظیفه ی مدیریت شبکه را بر عهده دارد. همچنین مسیریاب اطلاعات را به گونه ای راهنمایی و هدایت میکنند که  که از مسیر مناسب تر وسریع تر به مقصد برسد. و همچنین مسیر یابی درلایه سوم مدل osi  رخ میدهد.

یک مسیریاب، سیستم عامل )مثلا برای سیسکو (ios ،حافظه فلش،RAM ،ویک پردازشگر دارد.

دیواره آتش(Firewalls)

دیواره ی آتش (Firewalls) آخرین نقطه درششبکه است که هرگاه سیستم شما به اینترنت متصل میشود Firewall یا دیواره ی آتش یک دستگاه حیاتی برا ما محسوب میشود.

وظیفه ی اصلی دستگاه محافظت از منابع داخلی و کاربران شبکه از گزند سارقان اینترنتی است.

سرور(server)

سرویس دهنده ها یا سرور ها ارائه دهنده سرویس در شبکه میباشند معمولا سرور ها کامپیوتر های قدتمندی هستند که دارای نرم افزار های خاص برای مدیریت و سرویس به شبکه میباشند.

یک نوع از این سرور ها، سرور های (Blade) است که مناسب برای نصب در رک میباشند.

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *