مدل TCP\IP

همانگونه که میدانید OSI به عنوان یک مرجع برای تمام سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری که بخواهد با شبکه ارتباط برقرار کند اجباری است. نتیجتا TCP/IP نیز به عنوان یک Stack protocol می بایست منطبق بر OSI عمل نماید.

TCP/IP به صورت ۴ لایه تعریف شده است اما به گونه ای که تمام مراحل تعریف شده در osi را انجام میدهد و کاملا بر osi منطبق است. (به شکل زیر دقت کنید)

از ویژگی های مهم پروتکل فوق میتوان به قابلیت اجرا بر روی محیط های متفاوت، ضریب اطمینان بالا، قابلیت گسترش و توسعه آن، اشاره کرد.

مدل شبکه TCP/IP پروتکل های خود را در ۴ لایه دسته بندی کرده است که از پایین به بالا عبارتند از:

  • §          :Network Interface / Access پروتکل هایی مانند Ethernet و PPP در این لایه قرار دارند. این لایه پایین ترین سطح انتقال اطلاعات را بر عهده دارد و امکاناتی برای تبادل اطلاعات از طریق سخت افزار شبکه را فراهم می آورد.
  • Internet: پروتکل هایی مانند ICMP ،IPv4  و IPv6  در این لایه قرار دارند. این لایه مکانیزم هایی برای ارتباطات بین سیستمی، کنترل مسیر یابی پیغام ها، چک کردن صحت (validity checking) و ترکیب و تجزیه header پیغام ها را فراهم می آورد.
  • Transport: پروتکل هایی مانند TCP و UDP در این لایه قرار دارند. این لایه سرویس انتقال پیغام ها بین برنامه هایی که برروی سیستم های remote قرار دارند را فراهم می سازد.
  • Application: پروتکل هایی مانند DHCP ، DNS، FTP ، HTTP ، IMAP  در این لایه قرار دارند. این لایه بالاترین سطح سرویس های اینترنت برای انتقال اطلاعات را فراهم می سازد (با استفاده از سرویس های لایه های پایین تر) و باعث می شوند ما براحتی با سرویس های لایه های پایینی کار کنیم.
اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *