VOIP چیست؟

Voip  مخفف کلمه ی Voice Over Internet Protocol  می باشد که به معنی انتقال صدا بر روی بستر شبکه یا به عبارتی دیگر تماس تلفنی بر روی بستر شبکه می باشد.

بر خلاف تصور رایج شبکه لزوماً به معنی اینترنت نیست در اصل سیستم ویپ کاملا مستقل از اینترنت است و روی بستر شبکه داخلی راه اندازی می شود و با توجه به این که شبکه داخلی به وسعت جهانی همان اینترنت است می توان سیستم ویپ را روی بستر اینترنت نیز استفاده کرد.

در واقع سیستم تلفنی ویپ می تواند جایگزین قدرتمند تر و بسیار بهتر سیستم سنتی و قدیمی سانترال شود .

سیستم ویپ نه تنها می تواند تمام امکانات سانترال را ارائه دهد بلکه خیلی از محدودیت های سانترال را حذف کرده و دنیایی از امکانات جدید را در اختیار ما قرار دهد.

یکی از مهم ترین مباحث در مورد ویپ نصب و راه اندازی آن می باشد که در مقالات گذشته به طور مفصل در باره ی آن صحبت شده.

سیستم ویپ از لحاظ هزینه بسیار کم و ریخت و پاش کم تری نصبت به سانترال دارد که این از ویژگی های مهم ویپ است.

شما با ویپ می توانید به هر تعداد که نیاز دارید شماره های داخلی سازمانتان را بدون هزینه افزایش دهید که این یک ویژگی بینظیر می باشد.

تا سه ده پیشین مردم چیزی به نام اینترنت نمی شناختند و ارتباط گفتاری تنها از طریق شبکه عمومی تلفن یا پی اس تی ان(PSTN) قابل انجام بود. همچنین ارسال داده به خصوص در فاصله های زیاد هزینه ی بسیاری در پی داشت؛ اما در طی چند سال گذشته شاهد پدیده هایی جالب بوده‌ایم؛ گسترش رایانه‌ های شخصی و تلفن های همراه هوشمند، فناوری‌ های جدید ارتباطی همچون تلفن های سلولی و بالاخره شبکه گسترده اینترنت.

سبک جدید ارتباطات توسط پست های الکترونیکی مانند ایمیل و شبکه‌‌‌‌های اجتماعی است (که امروزه تقریبا همه ی ما با آن سر و کار داریم) و برای کار آمد وکسب و کار ملزم به راه اندازی یک وب سایت می‌باشد. افراد با استفاده از رایانه شخصی یا تلفن همراه و اینترنت به امور کاری خویش می پردازند و یا بیشتر اوقات فراغت خود را در این دنیای بی کران سپری می‌کنند. تبادل اطلاعات (تصویر، صدا و مستندات) را به راحتی انجام می‌ دهند و با استفاده از نرم افزارهای کاربردی از طریق اینترنت به گفتگو با یکدیگر می‌پردازند. تمامی این مسایل، امروزه در سایه یک تکنولوژی انجام می شود که گسترش روز افزونش تمامی ارتباطات را تحت الشعاع قرار داده و آن تکنولوژی VoIP است.

اما حالا ویپ چگونه کار می کند؟

صدای انسان سیگنال آنالوگ می باشد بنا بر این در ابتدا باید از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال استفاده کرد .

با توجه به اینکه صوت می‌ بایست جهت انتقال از طریق شبکه IP به بسته‌‌هایی از جنس دیتا تبدیل شوند، دیجیتال شدن سیگنال صوت باید انجام پذیرد.

در طرف مقابل پس از دریافت، عمل عکس انجام خواهد پذیرفت. سیگنال دیجیتال که از طریق شبکه IP انتقال یافته، در مقصد و توسط یک تبدیل‌کننده از حالت سیگنال دیجیتال به آنالوگ تبدیل می شود.

سیگنال دیجیتال بسیار ساده‌تر قابل کنترل است. فشرده سازی، مسیریابی، تبدیل آن به فرمتی مناسب و مقاوم در برابر نویز از مواردی است که کنترل آن ها در حالت دیجیتال ساده تر انجام می پذیرد.

شما می توانید برای اطلاعات کامل تر و بیشتر از مزیت های ویپ به مقاله های تخصصی تر سایت مراجعه کنید تا اطلاعات کامل تر و بهتری از این مزیت ها داشته باشید

اما چکیده ای از مزایای بیشمار ویپ که می توان به مهم ترین آن ها اشاره کرد

۱ : مدیریت آسان و پشتیبانی سریع

۲ : افزایش ظرفیت بدون محدودیت

۳ : بدون محدودیت مکانی

۴ : امکان جابجایی

۵ : عدم محدودیت برند و نوع تلفن و حتی استفاده از تلفن‌های نرم‌افزاری

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *