خانه وبلاگ ویپ یک اتفاق!

یک اتفاق!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تکنولوژی ویپ از کجا و چه طور پیدا شد؟

ده مارس ۱۸۷۶ برای اولین بار توسط گراهام بل و همکارش واتسون تماس تلفنی برقرار شد تا یکی از بزرگترین شگفتی های بشر شروع به اتفاق افتادن کند.

۹۷ سال پس از اختراع تلفن توسط گراهام بل زمانی که صنعت تلفن رو به پیشرفت و توسعه بود در یکی از شبکه های آزمایشی ARPANET که برای پروتکل صدا طراحی شده بود برای اولین بار به صورت اتفاقی انتقال صدا بر روی بستر شبکه (VOIP) رخ داد و باعث شروع ماجرای جالب تکنولوژی ویپ شد.

تا سال ۱۹۹۵ که اولین نرم افزار تلفن اینترنتی به نام Vocaltec به بازار ارئه شد خبری از سیستم تلفنی Voip همچنان نبود.

شرکت Vocaltec که برای اولین بار نرم افزار های تلفن اینترنتی با نام internet phone راهی بازار کرد خود را به عنوان شرکت پیش گام در زمینه انتقال صدا بر روی بستر شبکه معرفی کرد.

اما زمانی که voip وارد عرصه شد حتی کیفت صدای کم تری نسبت به تلفن های عادی داشت اما سازندگان آن خبر از قدرت نهان این سیستم یعنی پتانسیل  انتقال بسته های اطلاعات صدا بر بستر شبکه در مقایسه با سیستم های تلفن های قدیمی پی برده بودند.

 Vocaltec ، برای اجرا روی یک کامپیوتر خانگی طراحی شده بود. یک کارت صدا، میکروفون و بلندگو ، تقویت شده با پروتکل H.323 به جای پروتکل SIP که امروزه هم بسیار کاربردی است و به کاربران این امکان را میدهد که از شر هزینه های تلفن خلاص شوند

به هر حال در سال ۱۹۹۵ پهنای باند اینترنت به اندازه کافی برای انتقال با کیفیت صدا بر روی خود آمادگی کافی را نداشت و به همین دلیل این تکنولوژی در اوایل ورود خود به بازار محبوبت کافی را کسب نکرد اما به مرور زمان و با گسترش پهنای باند این سیستم مورد توجه همگان قرار گرفت به طوری که تقریبا در تمام کشورهای توسعه یافته این تکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرد و جایگزینی برای خود ندارد.

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *