خانه وبلاگ ویپ تجهیزات راه اندازی ویپ(پسیو)

تجهیزات راه اندازی ویپ(پسیو)

پیاده سازی سیستم ویپ برای موسسه شما نیاز به انجام عملیات نصب و راه اندازی دارد که توسط شرکت ارائه دهند این سیستم به شما انجام می شود.

اما راه اندازی سیستم ویپ به چه چیز هایی نیاز دارد:

۱-کابل: مهم ترین قسمت راه اندازی شبکه کابل مورد استفاده برای راه اندازی شبکه کامپیوتری و نوع تقسیم بندی آن می باشد که کابل های مورد استفاده در شبکه ویپ دارای خصوصیاتی می باشند که بعضی از آن ها عبارتند از

۱-جنس رشته سیم های کابل

۲-سرعت جابه جایی و انتقال اطلاعات

۳-میزان طول قابل استفاده کابل (مثلا اگر طول کابل استفاده شده بیش از ۵۰ متر باشد امکان گرفتن نویز وجود دارد

۴-نوع کابل مورد استفاده از نظر ساخت که می تواند دارای فویل یا شیلد باشد.

۵……

۲-داکت:

یکی دیگر از موارد مهم و کاربردی در اجرای عملیات راه اندازی ویپ نصب داکت می باشد

داکت یه محافظ برای برای سیم های شبکه می باشد که آن ها را از هرگونه خطری محفوظ می دارد اما داکت برای نظم و مرتب سازی سیم های به کار رفته در موسسه یا شرکت نیز بسیار کاردی می باشد داکت ها نیز انواع گوناگونی دارند که بسته به تعداد سیم ها و اندازه آن ها انتخاب می شود همین طور برای زیبا تر جلوه دادن می توان رنگ آن ها را با محیط پیرامونشان نیز هماهنگ کرد به طوری که هم از دید پنهان تر شوند و هم زیبایی بیشتری را دارا باشند.

۳-رک:

رک یکی دیگر از تجهیزات حیاتی سیستم ویپ می باشد که برای حفاظت از دستگاه های مهمی همچون سوئیچ وسرور و… استفاده می شود

رک انواع مختلفی مانند رک دیواری یا رک ایستاده دارد و همانطور که از نامشان پیداست رک ایستاده ابعاد بزرگ تری نسبت به رک دیواری دارد واینکه هر کدام بر اساس نیاز برای سیستم ویپ انتخاب می شود.

۴-کی استون:

نوبت به کی استون یا همان پریز شبکه می رسد .

کی استون پس از اتمام کابل کشی و قرار دادن کابل ها درون داکت در قسمت های تعیین شده توسط متخصصین نصب می گردد اما کی استون ها انواع مختلفی دارد مانند ftp و sftp که بسته به نوع کابل انتخاب شده نوع آن ها نیز تعیین می گردد

۵- سوئیچ شبکه: سوئیچ وظیفه مدیریت شبکه شما بر عهده دارد و انواع مختلفی دارد که در مثال زیر برخی از شاخصه های آن را برای شما می گوییم:

۱-تعداد پورت(۴۸پورت یا ۲۴پورت)

۲- سسرعت انتقال داده که می تواند از ۱۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه باشد

۳-قابلیت POE یا همان قابلیت انتقال برق از طریق کابل شبکه

۴-…

۶-گیت وی :

گیت وی یکی از تجهیزات کاربردی سیستم ویپ می باشد که کار آن تبدیل خطوط آنالوگ به خطوط سیپ می باشد. گیت وی دستگاهی است که کمک می کند تا خطوط آنالوگ تلفن در سیستم کامپیوتری قابل استفاده و شناسایی باشد.

گیت وی در دو دسته ی FXO و FXS دسته بندی می شود. که هر کدام دارای خصوصیات خاص خودشان می باشد.

۷:سرور:

در سیستم تلفنی ویپ، شما نیازمند یک سیستم عامل برای مدیریت تماس ها هستید. برای نصب این سیستم عامل شما به یک کامپیوتر یا سرور نیاز خواهید داشت. اگر در حال حاضر در مجموعه خود سرور دارید، می توانید سیستم تلفنی ویپ خود را نیز روی سرور نصب کنید و در غیر این صورت می توانید یک دستگاه سرور خریداری کنید و یا یک کیس کامپیوتر را به سیستم تلفنی خود اختصاص دهید. در نظر داشته باشید که کامپیوتری که به سیستم تلفنی اختصاص می یابد، همواره روشن خواهد بود و امکان استفاده دیگری به جز سرور سیستم تلفنی شما را نخواهد داشت.
۸:ای پی فون یا همان تلفن تحت شبکه:

تلفن های تحت شبکه تلفن هایی هستند که قابلیت اتصال به شبکه های تلفنی را دارا می باشند و توجه داشته باشید خطوط ثابت شهری به صورت مستقیم نمی تواند به آن ها متصل شود

تلفن های بر اساس ویژگی ها انواع مختلفی مانند

۱-دارا بودن قابلیت poe

۲-داشتن صفحه LCD ساده یا نمایشگر رنگی

۳- دارا بودن کیفیت صدای HD

۴- هوشمند بودن تلفن

۵….

۹-مودم و روتر :

نیاز یا عدم نیاز شما به مودم و روتر کاملا به سیستم تلفنی که قصد راه اندازی آن را دارید بستگی دارد، به صورت مثال اگر قصد اتصال از راه دور به سیستم تلفنی خود را دارید، حتما به روتر نیاز خواهید داشت، یا در صورتی که قصد استفاده از خطوط سیپ ترانک مخابرات را دارید (خطوط ۵ رقمی) باز نیاز به استفاده از روتر خواهید داشت، در صورتی که قصد استفاده از خطوط تلفن اینترنتی را نیز داشته باشد، نیازمند یک مودم ADSL خواهید بود. به صورت کلی سیستم تلفنی ویپ نیازمند مودم و یا روتر نیست و نیاز شما به این دستگاه ها فقط در صورتی است که بخواهید سناریویی خاص پیاده سازی کنید.

اما نکته قابل توجه این است که اکثر سیستم های تلفنی ویپ به روتر احتیاج دارند و روتر جزو یکی از دستگاه های حیاتی برای سیستم تلفنی ویپ می باشد

موارد گفته شده در بالا به نوعی پایه و اساس راه اندازی سیستم ویپ بوده اند اما ممکن است در نصب این سیستم از ابزار های دیگری بسته به شرایط ایجاد شده اسستفاده کرد.

امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

به بهترین فکر کن

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *